MĄDRZY CYFROWI to pierwszy ogólnopolski program którego głównym celem jest edukacja uczniów w zakresie wartości połączonych z podnoszenie ich kompetencji cyfrowych i rozwijanie postaw odpowiedzialności społecznej. Projekt realizowany jest przez Fundację" ABC XXI-Cała Polska czyta dzieciom" przy wsparciu Google. org. Nasza szkoła przystąpiła do realizacji projektu a pierwsze działania w ramach niego zostały zaplanowane na okres ferii zimowych.

W czasie zajęć warsztatowych siedmioro uczniów z klasy VII zostało wprowadzonych w świat wartości, takich jak: szacunek, uczciwość, mądrość oraz odwaga cywilna. Młodzież w sposób kreatywny poznawała świat fundamentalnych zasad i postaw, które wpływają na relacje w społeczeństwie. Nie zabrakło również dyskusji na ich temat, a także ćwiczeń praktycznych pozwalających rozpoznać i nazwać wymienione wartości. Zajęcia miały pokazać w jaki sposób umiejętnie okazywać i kierować się wartościami w życiu codziennym. Jednocześnie podczas zajęć ich uczestnicy rozwijali umiejętności cyfrowe, ucząc się tworzenia oraz obrabiania grafik i zdjęć, podstaw montażu trójwymiarowego wideo, narzędzi do pracy w chmurze, czy zasad bezpiecznego i odpowiedzialnego korzystania z Internetu. Uczennice i uczniowie mogli w inspirujący, ale przede wszystkim wartościowy sposób spędzić czas. Efektem feryjnych zajęć jest realizowany w ciągu II semestru roku szkolnego projekt społeczny - Jak uatrakcyjnić spędzanie czasu wolnego dzieciom i młodzieży? Nasi uczniowie sami wyznaczyli cele i działania projektowe. Założeniem tego przedsięwzięcia jest organizacja zajęć, które będą się odbywały w pierwsze dni kolejnych pór roku. Będą to: seanse filmowe, spotkania z lokalnymi świadkami historii, wspólne czytanie fragmentów książek, rodzinna gra terenowa, warsztaty kulinarne i kulig.

Kolejnym wyzwaniem dla naszych Mądrych Cyfrowych jest udział w konkursie, w którym zadaniem uczestników będzie przygotowanie prezentacji w formacie filmowym i zamieszczenie jej na platformie YouTube. Opiekę merytoryczną nad uczniami w czasie ferii i w kolejnych etapach sprawowały panie Kinga Piwowarska i Anetta Zimnicka.

Dzięki programowi również rodzice mogli przekonać się, że tablet, smartfon czy komputer można wykorzystać w pozytywny sposób.

K.P.