Historia dla Przyszłości

Uczniowie klas 6, 7 i 8 Szkoły Podstawowej w razem ze starszymi koleżankami z I Liceum Ogólnokształcącego Collegium Gostomianum w Sandomierzu uczestniczyli w projekcie „Historia dla przyszłości”. Projekt zakładał przeprowadzenie oraz utrwalenie w postaci audiowizualnej 6 wywiadów dotyczących historii Polski z okresu II wojny światowej oraz okresu powojennego z osobami będącymi świadkami tych wydarzeń, tj. urodzonych przez 1939 rokiem. Uczestnicy projektu wzięli udziałw warsztatach dziennikarsko-filmowych, w wyniku których nabyli niezbędne umiejętności. Nasi uczniowie odbyli zajęcia z zakresu, filmowania, oświetlenia i rejestracji dźwięku. Dzięki temu, pod opieką mentorów: pana Andrzeja Szmida i Pana Michała Jakóbczyka utrwalili prowadzone przez licealistki rozmowy.

Tematem wywiadów była lokalna historia z okresu II wojny światowej i lat powojennych, zarówno w ramach wspomnień z lat młodości, jak i informacji przekazywanych od starszych pokoleń, co pozwoliło na utrwalenie wiedzy o "małej ojczyźnie", a także zachęciło młodzież do dalszego zgłębiania dziejów naszego narodu zwłaszcza w swoim najbliższym otoczeniu.

Projekt promował postawy patriotyczne wśród uczniów, pomógł kształtować ich tożsamość, przyczynił się upowszechnia i popularyzacji wiedzy dotyczącej historii Polski i polskiego dziedzictwa kulturowego, miał wpływ na budowanie szacunku, więzi i współodpowiedzialności za polskie dziedzictwo kulturowe, wzmacnianie świadomości w zakresie jego wartości, potrzeby utrwalenia i podjęcia ochrony dając uczestnikom umiejętności pozwalające na przeprowadzenie dalszych działań po zakończeniu projektu. Forma audiowizualna pozwala upowszechniać polskie tradycje narodowe, państwowe, demokratyczne, wolnościowe i solidarnościowe. Innowacyjna wśród młodzieży forma ma wpływ na ukazanie uczestnikom historii narodowej jako cennego źródła wartości, wzorców i odniesień, które inspiruje do działań twórczych. Poprzez swój zasięg ma istotny wpływ na upamiętnianie dziejów ojczystych i przywracanie pamięci lokalnej poprzez odkrywanie historii "małych ojczyzn" i jej zasobów źródłowych, zaniedbanych w naszym regionie.

Projekt był finansowany jest ze środków Muzeum Historii Polski w ramach programu Patriotyzm Jutra. Realizuje go Fundacja Teatr Wyobraźni, z którą nasza szkoła współpracuje.